ŽIVOTOPIS

zivotopis

Rodinná hudební tradice

Vadim Petrov je synem ruského emigranta lékaře MUDr. Vadima V. Petrova, potomka starobylého šlechtického rodu Repninů-Rěpninských s rodokmenem od r. 842.

Dědeček Vasilij A. Petrov (1872 – 1949) dožil v Praze, byl významnou osobností ruského společenského života, spjat s pravoslavným chrámem sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ul., blízkým přítelem biskupa Gorazda a kaplana Vladimíra Petřeka, zastřelených nacisty v souvislosti s ukrýváním parašutistů po atentátu na říškého protektora Reinhaydra Heydricha.

Matka Adéla, nar. v Turnově, byla sólistkou Pěveckého sdružení pražských učitelek, nejstaršího ženského sboru v Čechách, zal. 1912. Ovlivněn chrámovou i sborovou tvorbou složil již v raném věku pro svoji matku „Biblické písně“, a po jejich provedení v kostele Panny Marie ve Staré Boleslavi mu osobně blahopřál i Mistr Josef Bohuslav Foerster, významný hudební skladatel.

1932 - 1954

Mládí a studium

Vadim Petrov byl vychován v prostředí typickém pro intelektuální společnost První republiky. Otec, uznávaný lékař s vlastní praxí na Žižkově, matka pěvkyně. Raná výchova tak byla rozdělena mezi návštěvy koncertů a zkoušek pěveckého sboru Pražských učitelek a návštěvy pravoslavných mší s chrámovým sborem s prarodiči. Lásku k domovině probouzel dědeček z matčiny strany Josef Tůma, vrchní berní ředitel, který miloval své rodiště, Železný Brod. Jezdil s ním pravidelně do podhůří Krkonoš, Turnova, Jilemnice, či do Polubného ke svému strýci Josefu Kalfusovi, ministru financí Československa.

Již jako šestiletý začal studovat hru na housle u profesorky ing. Volfové, profesora O. Šilhavého, později přešel ke studiu klavíru u paní profesorky L. Hedrychové a studiu hudební teorie u pana profesora J. Gabriela – žáka významného českého skladatele Zdeňka Fibicha. Na léto a víkendy jezdil s rodiči do vily v Novém Vestci, kde v roce 1945 začal u regenschoriho Josefa Klazara ve Staré Boleslavi studovat hru na varhany, stejně jako Klazarův nejúspěšnější žák Václav Trojan, hudební skladatel. Již v této době byl fascinován světem dějové fantasie a představ a své pocity se pokoušel vyjádřit hudbou. Vznikaly první skladby Zimní nálada, Skřivánčí písně, Píseň slavíka a další. Tyto skladby jsem zahrnula do not "Klavír a muzika" vydávané 2024 s Českým Rozhlasem.

Mezi lety 1944 až 1951 studoval Ruské spolkové gymnázium na Pankráci. Podrobně se zde seznámil i s historií země svých předků, kulturou a především hudbou ruských velikánů. Na gymnáziu nejprve zpíval ve školním sboru, potom se stal jeho dirigentem. Jeho vztah k hudbě již byl cílevědomý – skládal, upravoval a zpracovával písně na české i ruské texty.

Po studiích na Ruském gymnáziu byl přijat ke studiu skladby a hry na klavír na pražskou Akademii múzických umění. Učiteli mu byli významní hudební skladatelé – prof. Miloslav Kabeláč navazující svou symfonickou tvorbou na tradice velkých českých symfonistů (Antonín Dvořák, Bohuslav Martinů) a prof. Jaroslav Řídký, prof. Václav Trojan či prof. Václav Dobiáš. Na studiích se aktivně věnoval souborům lidové umělecké tvořivosti českým, moravským a slovenským lidovým tancům a písním. Více však byl v zajetí kánonů, invencí, fug, sonatin a sonát. Studium AMU ukončil v roce 1956 „Symfonickou básní Vítkov“ – o vítězství husitů nad císařem Zikmundem v Praze. Tuto báseň nechám přepsat do Sibelia časem, zatím ji mám v ručně psané podobě.

1952 - 1958

PRVNÍ UMĚLECKÁ TVORBA, vznik Lidové konzervatoře

Již během studií se jako dirigent aktivně věnoval souborům lidové umělecké tvořivosti, kráse českých, moravských a slovenských lidových tanců a písní. Pro jeho dirigentskou a skladatelskou praxí se stal tento prvek v jeho uměleckém vývoji nezaměnitelný. Po ukončení studia a období nezaměstnanosti byl nakonec přijat jako vedoucí oddělení Lidové zábavy do Městského domu osvěty hl. m. Prahy. Díky tomuto zaměstnání vznikla Lidová konzervatoř, nyní Konzervatoř Jaroslava Ježka.

Poznal život hudebníků z povolání, mnoho vynikajících kapel a jejich vedoucích. Otevřel se mu jiný pohled na lidové hudební velikány jako byli František Kmoch, Dalibor C. Vačkář, Julius Fučík, Karel Hašler, Karel Valdauf, Karel Vacek, Jaromír Vejvoda, Jaroslav Ježek a mnoho dalších. Otec MUDr. Vadim Petrov byl lékařem Jaroslava Ježka, proto paní Francis Ježková, vdova po Jaroslavu Ježkovi, po mnoha letech souhlasila s přejmenováním Lidové konzervatoře na "Konzervatoř Jaroslava Ježka". souhlas dala řediteli a zakladateli školy Vadimu Petrovovi v roce 1968. V důsledku následků Pražského jara byla škola oficiálně přejmenována až v důsledku společenských změn po roce 1989.

1958 - 1970

LIDOVÁ KONZERVATOŘ

V roce 1958 založil jako součást Městského domu osvěty v Praze Lidovou konzervatoř, která připravovala lidové hudebníky pro kvalifikační zkoušky. Škola poskytovala se svým kvalitním pedagogickým sborem, který kolem sebe Vadim Petrov soustředil velmi solidní vzdělání, a brzy přerostla rámec osvětového zařízení. Byla převedena do působnosti školství a ve čtyřletém studiu nabízela vzdělání v oblasti skladby, aranžování, dirigování, hry na hudební nástroje se zaměřením na zpěv, scénický i společenský tanec a herectví pro tzv. divadla malých forem. Podstatou školy bylo vychovávat české umělce k českému umění, nikoliv, jak je v současné době mylně interpretováno - k jazzu, jako jazzová škola.

Raketový nástup této školy se projevil také v tom, že podle ní vznikla škola v Bratislavě, Plzni, originální učební osnovy a plány pronikly do škol v Budapešti, Berlíně a v rakouskému Grazu. K oficiálnímu přejmenování školy došlo až v roce 1990 na Konzervatoř Jaroslava Ježka. Z Konzervatoře JJ vzešla celá řada českých novodobých umělců populární hudby.

1970 - 1974

KONZERVATOŘ J. DEYLA

Po roce 1968 v důsledku politické perzekuce po Pražském jaru musel opustit post ředitele Lidové konzervatoře. Dostal také zákaz veškeré umělecké činnosti v rozhlase, televizi a filmu. S pomocí přátel nastoupil místo profesora na Konzervatoři J. Deyla, pro zrakově postižené. Bylo to období, které mu otevřelo niterní svět slepých studentů.

Na škole založil dívčí pěvecké kvarteto „Carmina lucis“, které nezapomenutelným a unikátním způsobem zpívalo jeho čtyřhlasé umělé i lidové písně, pro kvarteto zvlášť upravené či zkomponované. Unikátnost tohoto kvarteta byla pro spisovatelku M. Zinnerovou natolik inspirující, že napsala scénář pro televizní film „Chvíle pro píseň trubky“ režiséra Ludvíka Ráži. Film získal na Mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlo v roce 1981 hlavní cenu Zlatou Nymfu. Ve filmu si též jako herec zahrál postavu profesora.

1976 - 1992

PRAŽSKÁ KONZERVATOŘ

Na Pražskou konzervatoř (založená 1808) se Vadim Petrov vrátil v roce 1976 a působil zde jako profesor hudební teorie až do roku 1992. Mezi jeho žáky patří nejvýznamnější čeští hudebníci a umělci. Dvacet posledních let svého života se Vadim Petrov věnoval své tvorbě, působil ve funkci předsedy Správní rady DILIA, autorské organizace, působil podporou a radami řediteli Základní umělecké školy Vadima Petrova na pražském Spořilově, Josefu Zámečníkovi.

Dokončil cykly symfonických básní:

Na otázku, proč nepsal symfonie, odpovídal: "Dnes už je společenská objednávka jiná.". Na naléhání ať skladby nezkracuje, odpovídal: "Maximální délka skladby je pro současného posluchače 5-8 minut, pak ztrácí koncentraci. Doba se zrychlila, a proto i skladby musí být kratší.".

Vadim Petrov získal desítky a desítky mezinárodních i národních cen, včetně ocenění nejvyšších, a to dvou řádů od dvou prezidentů. Jelikož jeho vzory mu byli Antonín Dvořák a Petr Iljič Čajkovskij, není překvapením, že prezidenty, kteří Vadima Petrova ocenili byl prezident České Republiky a prezident Ruské Federace.